Opakowania foliowe, a ekologia
Bardzo dużo uwagi pochłania ochrona środowiska. Między innymi dlatego temat ekologicznych opakowań nabiera szczególnego znaczenia. Czym dokładnie są opakowania ekologiczne? Znaleźć można najróżniejsze postaci tych przedmiotów. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych materiałów jest folia. Wiele osób zastanawia się czy foliowy worek próżniowy może nie szkodzić środowisku?
Folia jest produkowana z polietylenu, który jest pochodną ropy naftowej. Już samo to może niepokoić. Dodatkowo proces jej produkcji jest energochłonny. Przyczynia się także do emisji gazów cieplarnianych. Foliowe opakowania vacum są również trudne do zrecyklingowania. Dlatego pojawia się problem ich składowania. Gromadzą się na wysypiskach śmieci i w oceanach. Mikroplastik trafia do przewodów pokarmowych zwierząt i ludzi. Jest to zjawisko bardzo groźne.
Opakowania ekologiczne bezpieczne dla otoczenia
Rosnący problem z folią wymusił działania w tym zakresie. W odpowiedzi pojawiły się bardziej zrównoważone rozwiązania w dziedzinie pakowania. Każdy dobry producent opakowań do żywności wprowadził do swojej oferty nowe rozwiązania proekologiczne. Najczęściej są to biodegradowalne materiały do produkcji opakowań. Popularny bioplastik powstaje z surowców pochodzących z odnawialnych źródeł. Bazą do produkcji jest między innymia skrobia kukurydziana oraz trzcina cukrowa. Takie opakowania ekologiczne rozkładają się w odpowiednich warunkach. Nie pozostawiają po sobie groźnych związków zalegających w środowisku setki lat.
Nie do wszystkich zastosowań nadają się jednak opakowania bio. Póki nie powstaną ich ulepszone wersje, niezbędne są inne działania ekologiczne. Jednym z nich jest skuteczny recykling folii. Coraz więcej inicjatyw polega na przetwarzaniu używanych opakowań foliowych. Wszystko po to, aby stworzyć z nich nowe produkty. Niestety nadal recykling folii stanowi spore wyzwanie. Dzieje się tak ze względu na różnorodność materiałów oraz ich zanieczyszczenie.
Świadomość ekologiczna
Wszelkie działania pro środowiskowe będą miały ograniczony zasięg, jeśli świadomość ekologiczna będzie niska. Do realnych zmian potrzebna jest współpraca wszystkich podmiotów. Między innymi dlatego wiele firm zaczyna stosować cieńsze folie. Producent opakowań doypack stara się również projektować opakowania w taki sposób, aby zużywać mniej materiału. Konieczne jest przy tym zachowanie pełnej funkcjonalności doypack.
Edukacja konsumentów jest równie ważna. Muszą bowiem wiedzieć jak prawidłowo segregować opakowania foliowe. Bez tego późniejszy recykling nie będzie tak wydajny. Konsumentów można również zachęcać do wyboru produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku. Są one droższe w zakupie i wymagają dokładnego mycia. Jednak stanowią istotny wkład w ograniczanie ilości plastiku w obiegu.
Opakowania, których na chwilę obecną nie da się zastąpić, powinny powstawać w zakładach zeroemisyjnych. Foliowe worki do zgrzewania próżniowego powinny następnie trafiać do przetworzenia.